Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolierius pristato 2024 m. metinį žvalgybos institucijų veiklos teisėtumo vertinimą ir Žvalgybos kontrolierių įstaigos veiklos ataskaitą

Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolierius, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Žvalgybos kontrolierių įstatymu, Lietuvos Respublikos Seimui pateikė 2024 m. žvalgybos kontrolierių įstaigos veiklos ataskaitą. Taip pat Seimui pristatytas antrasis metinis vertinimas, skirtas žvalgybos institucijų veiklos teisėtumo bei atitikties žmogaus teisių ir laisvių apsaugos reikalavimams vertinimui.

2024 m. Žvalgybos kontrolierių įstaiga (toliau – Įstaiga) atliko tris žvalgybos institucijų veiklos patikrinimus ir išnagrinėjo 9 iš 10 gautų skundų. Įstaiga vykdė Valstybės saugumo departamento (toliau – VSD)  pareigūnų mokymus, teikė konsultacijas VSD bei Vyriausybės kanceliarijai. Taip pat VSD pateikė metodologines rekomendacijas dėl tinkamo Orhuso konvencijos nuostatų įgyvendinimo.

Svarbus 2024 metų Žvalgybos kontrolierių įstaigos veiklos aspektas – atliktas abiejų žvalgybos institucijų vidaus kontrolės organizavimo veiksmingumo patikrinimas. Žvalgybos institucijoms pateiktos rekomendacijos, kaip sustiprinti vidaus (savi)kontrolę bei atlikti vidaus auditą tam tikrose jų veiklos srityse.

Be to, atliktas žvalgybos institucijų veiksmų teisėtumo  Lietuvos Prezidento, Europos Parlamento ir Seimo rinkimų metu vertinimas. Patikrinimo metu nenustatyta, kad VSD veiksmai būtų neatitikę teisėtumo, politinio neutralumo, teisės į privatumą, minties, sąžinės ir religijos laisvės, saviraiškos bei susirinkimų ir asociacijų teisių reikalavimų Respublikos Prezidento, Europos Parlamento ir Seimo rinkimų kampanijų metu. Atliekant šį patikrinimą AOTD veikla nebuvo vertinama, nes, remiantis Žvalgybos įstatyme nustatyta kompetencija, ši žvalgybos institucija neatliko veiksmų, susijusių su šiomis rinkimų kampanijomis.

Taip pat vertinta žvalgybos informacijos, teikiamos nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms, atitiktis žvalgybos veiklos savalaikiškumo, objektyvumo ir aiškumo principams. Atlikto patikrinimo metu nustatyta, kad žvalgybos informacijos teikimas nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms iš esmės pilnai atitinka Lietuvos Respublikos žvalgybos įstatyme nustatytiems žvalgybos institucijų specialiųjų veiklos savalaikiškumo, objektyvumo ir aiškumo principams ir veiksmingam sprendimų priėmimui bei situacijos apie rizikos veiksnius, pavojus ir grėsmes nacionaliniam saugumui supratimui.

Be minėtų veiksmų, Žvalgybos kontrolierių įstaiga parengė taisykles, reglamentuojančias Šengeno informacinės sistemos ir Lietuvos nacionalinės vizų informacinės sistemos naudojimo nacionalinio saugumo bei gynybos tikslais patikrinimus. Šis žingsnis įgyvendintas pagal 2024 m. balandžio 30 d. Europos Komisijai pateiktą veiksmų planą.

Žvalgybos kontrolierius ir Įstaigos darbuotojai dalyvavo renginiuose, skirtuose žmogaus teisių klausimams aptarti, taip pat palaikė tarpinstitucinį dialogą su įvairiomis institucijomis, kurių veikla susijusi su žvalgybos institucijomis. Per metus įvyko reikšmingi susitikimai su suinteresuotomis valstybės institucijomis, kurių metu buvo aptarti klausimai, susiję su žvalgybos tarnybų priežiūra.

Be to, Įstaigos atstovai dalyvavo Kultūros ministerijos organizuotoje darbo grupės diskusijoje, kurioje buvo svarstomas Europos žiniasklaidos laisvės akto pritaikymas Lietuvos teisinėje sistemoje. Diskusijoje buvo nagrinėjami ir žurnalistų informacijos šaltinio apsaugos klausimai. Įstaiga pabrėžia, kad nors žurnalisto informacijos šaltinio paslaptis nėra absoliuti, jos atskleidimas galimas tik išimtiniais atvejais, griežtai laikantis teisės aktų reikalavimų.

2024 m. Įstaiga aktyviai dalyvavo tarptautiniuose renginiuose ir bendradarbiavo su kitų šalių žvalgybos tarnybų priežiūros institucijomis, siekdama keistis patirtimis ir prisidėti prie bendrų žvalgybos tarnybų priežiūros standartų kūrimo tarptautiniu mastu.

Planuojant 2025 metų veiklą, Žvalgybos kontrolierių įstaiga numato dar intensyviau vykdyti žvalgybos institucijų veiklos priežiūrą ir aktyviai dalyvauti teisėkūros procese. 2025 m. vasarį žvalgybos kontrolierius pateikė Seimui teisėkūros siūlymus:

  • Tikslinti žvalgybos kontrolierių įgaliojimus ir funkcijas, kad jie galėtų realiai vertinti žvalgybos veiklos teisėtumą, pagrįstumą ir proporcingumą.
  • Užtikrinti visapusišką bei nuolatinę prieigą prie visų priežiūrai reikalingų duomenų ir informacijos, kas leistų sustiprinti esamą žvalgybos institucijų veiklos teisėtumo kontrolę.

Kitais metais dėmesys bus toliau skiriamas žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos stiprinimui. Planuojama atlikti du patikrinimus, kurių metu:

  • įvertinti, kaip žvalgybos institucijos laikosi Lietuvos Respublikos žvalgybos įstatyme nustatyto veiklos teisėtumo principo sankcionuojant žvalgybos veiksmus bei užtikrina šių veiksmų atitiktį žmogaus teisių ir laisvių apsaugos reikalavimams.
  • įvertinti kaip žvalgybos institucijos įgyvendino 2024 m. atlikto vidaus kontrolės organizavimo veiksmingumo patikrinimo rekomendacijas.

Metinis žvalgybos kontrolieriaus vertinimas bei Įstaigos veiklos ataskaita yra paviešinti, juos pristačius Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Žmogaus teisių komitetuose.

Ankstesnis Žvalgybos kontrolierių įstaigos vadovas susitiko su Advokatų tarybos pirmininku
Adresas

Gedimino pr. 53, 01109 Vilnius

Darbo laikas:
Pirmadienis – Ketvirtadienis 8.00-16.45
Penktadienis 8.00 – 15.45

Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolierių įstaiga | 2024

LR Žvalgybos kontrolierių įstaiga